V Nidos forumas „Tautos vardu! Populizmo grėsmės Europoje“

2022
Liepa
29
Svarstydami apie tai, kas – be pandemijos ar senų ir naujų geopolitinių iššūkių – vis dažniau kelia galvos skausmus Europai, visi pastebime, kad joje čia vienur, čia kitur vis prasimuša populizmo srovės. Ir tai nėra vien vadinamosios naujosios Europos, vien šalių, santykinai neseniai įsiliejusių į demokratinių valstybių bendriją, bėda. Populizmo apraiškų regime, pavyzdžiui, Prancūzijoje ir Vokietijoje. Drįstume teigti, kad ir Brexitas nemenka dalimi įvyko dėl populistinių motyvų.
Iš kur randasi kartais didesnių, o kartais ir visai negausių grupių užmojis kalbėti “tautos vardu”? Kodėl tokios grupės dažnai skelbiasi esančios tradicinių tautinių ar religinių vertybių sergėtojos? Kodėl mes manome, kad populizmas kelia grėsmę paskiroms valstybėms ir visai Europos
bendrijai?
Juk apskritai galėtume klausti, ar demokratijai tam tikras populizmo laipsnis nėra visados būdingas. Bemaž kiekviena politinė jėga, siekdama laimėti rinkimus, yra priversta pataikauti rinkėjui ir leistis su juo į didesnį ar mažesnį kompromisą.
Iš kur populizmas randasi? Ar nebus taip, kad jis yra mūsų mėginimas paprastais atsakymais išsisukti nuo rimtų gyvenimo problemų, kurios, taip šluojamos po kilimu, kada nors vis tiek mus užgriūva įvairių krizių pavidalu? Kitaip sakant, ar populizmas nėra mūsų baimės gyventi išraiška?
Apie tai pasikalbėti ir kviečia penktasis Nidos forumas – vieta, kur bent vieną savaitgalį galime atsidėti klausimams, nuo kurių mus kamuoja migrena.
Forumo programa:
Rugsėjo 9 d. (penktadienis):
9.30 val. Atidarymas
Rytinė sesija, moderuoja Antanas Gailius.
10.00 – 11.30 prof. Dainius Žalimas (VDU Teisės fakulteto dekanas, buvęs LR Konstitucinio teismo pirmininkas „Konstitucija ir politinis populizmas“.
11.45– 13.15 val. dr. Jogilė Ulinskaitė (VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas) „Iš kur populizmas atsiranda? Populizmo kūrimas Lietuvoje".
Popietinė sesija, moderuoja dr.Jogilė Ulinskaitė
15.00 – 16.30 val. Edwin Bendyk (PL) (žurnalistas, Stepono Batoro fondo valdybos pirmininkas) „Tarp dešiniojo populizmo ir liberaliojo naciopnalizmo. Karo Ukrainoje pamokos“.
16.45 Ekskursija po Nidą
Rugsėjo 10 d. (šeštadienis):
Rytinė sesija, moderuoja dr. Jogilė Ulinskaitė
10.00 – 11.30 Sofi Oksanen (rašytoja) tema bus patikslinta.
11.45– 13.15 val. Darejan Jana Javakhishvili (GE) ( Tbilisio Ilia State University klinikinės psichologijos profesorė) "Collective Trauma, Political Propaganda and War".
15.00 – 16.30 val. Dr. Timothy Noble (GB/CZ) (Prahos Karlo universiteto Protestantų teologijos Ekumeninio instituto misiologijos docentas) “A chosen race, a holy nation, Gods own people“: Populisms and their religious roots.
16.45 – 18.15 Dr. Thomas Arnold (DE) (Drezdeno-Meiseno vyskupijos Katalikų akademijos direktorius) „Didžiojo plyšio ilgesys. Naujojo centro partija (Die Neue Mitte) Rytų Vokietijoje ir bažnyčių reakcijos“.
Vakare: Baltarusių poetės Sabinos Brilo poezijos vakaras. Dalyvauja autorė ir jos vertėjas Gintaras Grajauskas.
Rugsėjo 11 d. (sekmadienis):
9.00 Šv. Mišios Nidos bažnyčioje
Aukoja kun. Antanas Saulaitis.
Registracija į forumą: https://forms.gle/LdhvFYtzp6XEAcJ89
Kviečiame registruotis!

 

  • Renginio rėmėjai ir partneriai:

Lietuvos kultūros taryba

Goethe’s institutas Vilniuje

Neringos muziejai

  • Organizatorius:

VšĮ Thomo Manno kultūros centras