Tarptautinis Nidos forumas „Europos tapatybės lūžiai”

2024
Rugsėjis
06
-
Rugsėjis
07

VII tarptautinis Nidos forumasEuropos tapatybės lūžiai"
2024 m. rugsėjo 6–7 d. | Kuršių nerijos istorijos muziejus (Pamario 53, Nida)

Praėjusiame šeštajame Nidos forume pakvietę kalbėtis tema “Stiprūs kartu. Europos vienybės diagnozė” sulaukėme dviejų pranešėjų, kurie į šią temą atsiliepė, pateikdami svarstymus apie savo tautų tapatybę. Tai paskatino mus pagalvoti, kokie lūžiai pastaraisiais dešimtmečiais ištiko ne tik paskirų tautų, bet ir visos Europos tapatybę. Turime galvoje pačius įvairiausius šių lūžių aspektus. Pradėti galima kad ir nuo to, kad Europos žemėlapyje vėl ėmė ir atsirado tokios pamirštos (?) valstybės, kaip Estija, Latvija ir Lietuva. Bet ir kitos Rytų ir Vidurio Europos šalys, kurios gal ir nebuvo taip pamirštos, ilgą laiką buvo atskirtos nuo normalios Europos raidos ir vis prieš tris dešimtis metų vėl prie jos prisijungė. O ką kalbėti apie paskutiniųjų dešimtmečių iššūkius: pabėgėlių minias, kurių Europa ilgai nebuvo regėjusi, pandemiją, ir, pagaliau, Rusijos agresiją prieš Ukrainą, Hamas karą prieš Izraelį ar augančią grėsmingą Kinijos galią.

Visi tie dalykai vienaip ar kitaip veikia kiekvieną iš mūsų, o per mus ir aktualiąją politiką. Veikia nepastebimai ir pamažu, bet neišvengiamai. Nesugebėjome tinkamai įvertinti komunizmo ideologijos žlugimo, sunkiai mėginame dorotis su nacionalizmų pavojais, jau galime kelti klausimą, ar Europa šiandien dar tebėra iš esmės krikščioniškas žemynas.

Nidos forumas yra vieta, kur šiuos ir kitus klausimus galima ramiau apsvarstyti, bent dviem dienom atsitraukus nuo nepaliaujamo ir nerimą keliančio kasdienių įvykių srauto.

Preliminari forumo programa: www.mann.lt

Organizatorius:
Thomo Manno kultūros centras

Partneriai:
Neringos muziejai
Neringos savivaldybė
Goethe’s institutas Lietuvoje

Kontaktinis asmuo: dr. Lina Motuzienė, tel. Nr. 868473329, nidosforumas@gmail.com

Nuotraukoje germanistas, vertėjas ir poetas Antanas Gailius, Nidos forumo idėjos autorius