Nidos forumas '21: FINIS MUNDI?

2021
Rugsėjis
10
-
Rugsėjis
11

Rugsėjo 10–11 dienomis Kuršių nerijos istorijos muziejuje (Pamario g. 53, Nida) vyks jau ketvirtą kartą organizuojamas Nidos forumas, kviečiantis ne vien pasišnekėti apie aktualijas, bet ir apmąstyti jas plačiau.

Šiemet apmąstymams parinkta dramatiškai skambanti tema „Finis mundi?” („Pasaulio pabaiga?”). Pasaulio pabaigos tema Vakarų kultūroje plačiai išplitusi. Tikru religiniu požiūriu ji gyvuoja nuo pat pirmųjų krikščionybės dienų, ne kartą vis nauju pavidalu sugrįždama Viduramžiais ir vėlesniais laikais, o sekuliarizmo laikais įgydama ir mokslinės fantastikos pavidalą. Juk nuolat suvokiame, kad nieko nėra amžina, kad ir pasaulis, kuriame jaučiamės saugūs, vieną dieną gali sugriūti. Todėl finis mundi nuotaikos ypač išpopuliarėja neramiais krizių laikais.

Apie Vakarų pasaulio krizę ar saulėlydį kalbos netyla jau mažiausiai visą šimtmetį, tačiau šiandien jos smarkiai suaktyvėjusios. Pagaliau, visas mūsų pasaulio bėdas dar labiau išryškina COVID-19 pandemija, kuri, viena vertus, pati didina atstumus tarp tautų ir žmonių, o, antra vertus, savo aktualumu užgožia visas kitas problemas, sudarydama dar palankesnes sąlygas tyčinio skaldymo ir savaiminio skaldymosi procesams.Ar to dar maža, kad turėtume pagrindo kalbėti apie finis mundi grėsmę?”, klausia Forumo sumanytojas ir organizatorius, Thomo Manno kultūros centro kuratoriumo narys Antanas Gailius. Jis džiaugiasi, kad pavyko į Forumą pasikviesti įdomių ir įvairių kalbėtojų. „Mums didelė garbė, kad mūsų renginiu susidomi tokie pranešėjai, kaip Vladimiras Kara-Murza, Jonas Ohmanas ir dr. Katarzyna Korzeniewska. Neabejotinai įdomūs bus dr. Vilius Bartninkas ir ambasadorius Petras Vaitiekūnas, o generolas Klausas Naumanas, buvęs NATO karinio komiteto pirmininkas, Forume dalyvaus netgi antrą kartą iš eilės. Tačiau šiame renginyje ypač svarbus ir publikos įsitraukimas – čia susirenka intelektualūs ir įžvalgūs žmonės, todėl jų diskusijos dažnai būna ne mažiau vertingos negu pranešimai”.
NIDOS FORUMO PROGRAMA:
Rugsėjo 10 d. (penktadienis)
  • 9.30 val. Atidarymas
Rytinė sesija, moderuoja Antanas Gailius 
  • 10.00 – 11.30 gen. Klaus Naumann (DE) „NATO ateitis permainų purtomame pasaulyje“ 
  • 11.45 – 13.15 val. amb. Petras Vaitiekūnas „Mūsų regiono ateitis vieningoje Europoje? O kokios alternatyvos?“
Popietinė sesija, moderuoja dr. Jogilė Ulinskaitė
  • 15.00 – 16.30 val. dr. Katarzyna Korzeniewska „Postkomunistinio pasaulio pabaiga“
  • 16.45 – 18.15 val. Jonas Ohman „Regiono saugumo peripetijos menininko akimis“
Rugsėjo 11 d. (šeštadienis)
Rytinė sesija, moderuoja dr. Jogilė Ulinskaitė
  • 10.00 – 11.30 val. Vytis Jurkonis "Nepažįstami" ir "istorijos pabaigai" besipriešinantys Rytai: Rusijos ir Baltarusijos atvejai"
  • 11.45 – 13.15 val. dr. Vilius Bartninkas „Pasaulio ribos“ 
  • Forumo aptarimas, diskusijos