Neringos vartai

2024
Balandis
02

Po metų pertraukos į Neringą grįžo skulptūrinė kompozicija „Neringos vartai“. Atnaujintas Neringos miesto garbės piliečio, menininko Eduardo Jonušo kūrinys kurorto gyventojus ir svečius pasitinka naujoje vietoje – ant Meškos galvos kopos.

1972 metais įgyvendintą skulptūrinę kompoziciją sudaro trys skirtingų formų juodai dažyto ąžuolo medinės dalys – burės. Ant kiekvienos burės yra metalinės vėtrungės, dažytos mėlyna, raudona ir balta spalvomis. Penkis dešimtmečius ši skulptūra stovėjo prie pagrindinio kelio į Neringą, kur ją pastaruosius kelis metus tiesiog užgoždavo kelio ženklai bei informaciniai stendai. Meninę kompoziciją negailestingai paveikus laikui ir gamtos jėgoms, nuspręsta ne tik inicijuoti jos replikos sukūrimo darbus, bet ir perkelti ją į naują vietą.
Replikos atkūrimo darbus atliko tautodailininkas, žinomas vėtrungių meistras Vaidotas Bliūdžius. Atkurta tiksli meninės kompozicijos kopija, išlaikant visus parametrus, medienos rūšį bei spalvinę gamą. Metalinės burių vėtrungės buvo numontuotos nuo originalios skulptūros ir panaudotos replikoje.
„Ši meninė kompozicija jau pusę amžiaus yra Neringos kultūrinio kraštovaizdžio dalis. Tikiu, kad atkurti ir į naują vietą perkelti Neringos vartai taps dar ryškesniu šio krašto kultūrinio tapatumo simboliu, dar labiau girdimu pasisveikinimu su įvažiuojančiais į gražiausią Baltijos pajūrio kurortą“, – apie įgyvendintus darbus kalba Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis.
Beje, skulptūrinės kompozicijos grįžimas į Neringą užtruko kiek ilgiau nei planuota – tam, kad „Neringos vartai“ galėtų būti perkelti į naują vietą, turėjo būti pakeistas Valstybinių miškų urėdijos patikėjimo teise valdomų Kretingos regioninio padalinio administruojamų miškų vidinės miškotvarkos projektas.