Medinių skulptūrų restauravimo simpoziumas Juodkrantės Raganų kalne

2022
Rugpjūtis
26

Juodkrantės Raganų kalne bus pradėta ruošti medžio skulptūras šaltajam sezonui

Šią savaitę rugpjūčio 26-rugsėjo 04 d. Juodkrantės Raganų kalne viešės medžio skulptorių ir tautodailininkų komanda: kasmet baigiantis vasarai, medinių skulptūrų ekspozicija atvirame ore rūpestingai atnaujinama. Planuojantys apsilankyti Kuršių nerijoje pirmosiomis rugsėjo dienomis galės asmeniškai pabendrauti su čia dirbančiais meistrais. Be to, visiems besidomintiems visada atvira interneto svetainė www.raganukalnas.lt, kurioje sukaupta gausybė informacijos apie šį objektą.

Rengiamame tradiciniame simpoziume medines skulptūras atnaujins Valentas Butkus, Dalius Udrakis, Rimantas Zinkevičius ir Jonas Vaicekauskas. Pastarieji du yra ir kelių ekspozicijos skulptūrų autoriai.

Raganų kalne iš viso pastatytos 96 skulptūros. Prieš porą metų šio išskirtinio Juodkrantės objekto šeimininkė – Neringos muziejai – menininkų simpoziumus, skirtus puoselėti trapius medžio dirbinius, papildė dar viena iniciatyva: sumanė perkelti visą ekspoziciją į virtualią erdvę.

Sukurtoje interneto svetainėje galima rasti interaktyvų projekto žemėlapį su išsamia informacija apie skulptūras bei jų nuotraukomis, audiogidu bei skulptorių interviu. Tekstai bei audiogido informacija pateikiama lietuvių, anglų bei vokiečių kalbomis – kad susipažinti su ekspozicija taip pat galėtų svečiai iš užsienio. Svetainė pritaikyta ir specialiųjų poreikių turintiems interneto vartotojams.

„Raganų kalno medinių skulptūrų ekspozicija įkopė į penktą dešimtį – viskas vietos entuziastų ir kūrybingų tautodailininkų pastangomis. Siekiame tęsti šią tradiciją bei prie jos prisidėti moderniomis priemonėmis. Šiomis dienomis, kai daugelis įpratę keliauti su išmaniaisiais telefonais, mūsų sukurtas gidas yra visada po ranka. Natūralu, kad svetainės lankomumas ypač išauga turizmo sezonu, vasarą, tačiau, populiarėjant kelionėms po Lietuvą, ir pats Raganų kalnas, ir jam skirtas virtualus gidas tampa vis populiaresni visais metų laikais“, – sakė Neringos muziejai vadovė dr. Lina Motuzienė.

Raganų kalnas – nuo seno žmonių susibūrimų ir tradicinių švenčių, vėliau – pasivaikščiojimų vieta buvęs išskirtinis Kuršių nerijos gamtos objektas prieš keliasdešimt metų įkvėpė girininką Joną Stanių originaliai iniciatyvai papuošti jį medžio skulptūromis. 1979 m. į pirmąją kūrybinę stovyklą susirinkę liaudies meistrai išdrožė 25 skulptūras. Projektui vadovavo skulptorius Steponas Šarapovas ir architektas Algimantas Nasvytis. 1979–1981 m. surengti iš viso trys tokie simpoziumai, kurių metu 50 medžio meistrų ir kalvių sukūrė dar 71 skulptūrą, įkvėptą lietuviškos etninės kultūros palikimo.

Finansavimą šiųmečiam Raganų kalno simpoziumui skyrė Neringos miesto savivaldybė.