„KantoMannija“: dviejų kultūrą regione puoselėjančių įstaigų bendrystė

2021
Spalis
26

Praėjusiais metais pradėtas Kaliningrado miesto organizacijos „Katedra“ ir Neringos muziejų projektas „Immanuelis Kantas ir Thomas Mannas: Genius loci regiono dvasia“, sutrumpintai – „KantoMannia“, yra remiamas 2014–2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos. Dvejus metus vyksiančios iniciatyvos sumanytojai siekia plėtoti kultūrinius mainus ir turizmą regione.

Kuo ypatinga Kuršių nerijos istorija?  Kas šioje istorijoje atspindi Genius loci - vietos dvasią? Atsakymai į šiuos ir daugybę kitų klausimų bus pateikti atnaujintoje Kuršių nerijos istorijos muziejaus, jau beveik du dešimtmečius veikiančio specialiai jam skirtame pastate Nidos Pamario gatvėje, ekspozicijoje. Ši iniciatyva – Neringos bei Kaliningrado srities kultūros organizacijų inicijuoto tarptautinio projekto dalis.

Konkursą naujai ekspozicijai „Kelias“ Kuršių nerijos istorijos muziejuje įrengti laimėjo UAB „Ekspobalta“, viena žymiausių Lietuvoje įmonių, užsiimančių modernių ekspozicijų muziejuose įrengimu ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Anot Neringos muziejų direktorės, istorikės dr. Linos Motuzienės, ekspozicija, skirta krašto praeičiai pristatyti moderniomis priemonėmis, apims laikotarpį nuo akmens amžiaus iki šių dienų.

Lankytojams norima pristatyti reikšmingiausius šios unikalios vietovės istorijos puslapius – nuo akmens amžiaus ir pirmųjų gyvenviečių atsiradimo iki XVII-XVIII a. susiformavusio pašto kelio, kuriuo per Nidą ir kitas krašto gyvenvietes tarp Europos sostinių ir Peterburgo keliavo to meto valstybių vadovai ir kitos istorinėmis tapusios asmenybės, XX a. I pusės geopolitinių lūžių, Neringos miesto įkūrimo 1961 m. ir Nepriklausomybės atkūrimo. Planuojama, kad svečiai naująją ekspoziciją galės apžiūrėti jau kitais metais.

„Inovatyvūs technologiniai sprendimai – šių dienų ženklas daugelyje sričių. Ne išimtis ir muziejininkystė. Siekiame, kad naujoji ekspozicija įdomiausius Kuršių nerijos praeities momentus perteiktų lankytojui artima modernia kalba, o drauge leistų naujai įvertinti ne tik kurortinį žavesį, bet ir istorinį unikalumą“, – sakė dr. L. Motuzienė.

Projekto metu inicijuojamos ne tik naujos ekspozicijos bei kultūrinio turizmo maršrutai, bet ir renginiai vietos bendruomenei. Jau surengtos kelios kūrybinės dirbtuvės, susitikimai su bendruomenės nariais, o šiuo metu ruošiamasi eksperimentuoti edukacinėse dirbtuvėse su jaunaisiais menininkais, ieškant geriausiai vietos dvasią bei paveldą atspindinčių simbolių ir idėjų. Jų metu planuojama sukurti prototipus, pagal kuriuos ateityje bus galima gaminti tikrus, vietos dvasią atspindinčius, suvenyrus.

Projektas „KantoMannia“ sujungė Nidos kurorto ir Vesiolovkos (liet. Jučių) gyvenvietės Černiachovsko rajone – vietovių, kurios kadaise buvo Prūsijos karalystės, kiek vėliau – Vokietijos žemėlapio dalis, o šiuo metu yra Lietuvos ir Rusijos Federacijos teritorijoje, bendruomenes. Jo pavadinimą įkvėpė vokiečių filosofas Immanuelis Kantas ir rašytojas Thomas Mannas, mielai lankydavęsi Kuršių nerijoje ir Karaliaučiaus krašte. Abiejose valstybėse veikia genijų palikimą įprasminančios kultūros įstaigos.

Ši publikacija buvo parengta padedant Europos Sąjungai. Už publikacijos turinį atsako tik Neringos muziejai ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį.

Daugiau apie projektą: eni-cbc.eu/lr ir https://ec.europa.eu/europeaid/

Projektą finansuoja Europos Sąjunga per 2014–2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programą.

Finansuojamos programos suma – 367485,13 EUR