„Genius Loci“: rašytojo vasarnamis Nidoje atvers dar daugiau istorijos puslapių

2021
Birželis
18

Nuo 2021 m. birželio  18 d. Neringos muziejai turizmo plėtros ir muziejinių ekspozicijų modernizavimo srityje įgyvendina tarptautinį projektą „Genius loci dialoge ir judesyje: kuriant erdvę turizmo plėtrai“.

Projekto rėmuose Nobelio literatūros premijos laureato Thomo Manno palikimą saugantis Rašytojo Thomo Manno memorialinis muziejus ketina nustebinti lankytojus inovatyvia instaliacija „Asmenukė su Thomu Mannu“, kuri leis įsiamžinti su rašytoju šiandien įprasčiausiu būdu – išmaniuoju telefonu bei parengti audiogidus lietuvių, anglų, vokiečių ir rusų kalbomis, kad viešnagės metu kiekvienas svečias apie vasarnamį ir jo šeimininką galėtų sužinoti kuo platesniame kontekste. Asmenukės idėja gal ir kelia šypseną, bet jos sąsaja su Mannų gyvenimo būdu nėra labai tolima: istorikų vertinimu, šios XX a. gyvenusios garsios šeimos nariams buvo būdingas vadinamasis „Facebook“ mentalitetas – jie mielai dalijosi savo gyvenimo įvykiais ir patirtimis viešai, be to, labai mėgo fotografuotis.

Lankytojams bus atverti dar du vasarnamio kambariai – anuometis rašytojo miegamasis ir šiandien kuriama biblioteka-skaitykla, kurie iki šiol tarnavo kaip administracinės patalpos. Lankytojai galės susipažinti su Thomo Manno ir jo šeimos narių pamėgtais skaitiniais, pasiklausyti rašytojo, kuris garsėjo kaip išrankus melomanas, labiausiai vertintų muzikos kūrinių.

Rašytojo Thomo Manno memorialinio muziejaus iššūkis – palyginti negausus autentiškų istorinių artefaktų rinkinys. Svarbiausias Thomo Manno laikų palikimas yra pats vasarnamis bei iš jo atsiverianti įspūdinga Kuršių marių panorama, kadaise pavergusi ir paties Nobelio literatūros premijos laureato širdį, todėl naujosios technologijos leido į šią situaciją pažvelgti kaip į galimybę – atnaujindami muziejaus ekspoziciją prieš septynerius metus, muziejus pasitelkė multimedijos instaliacijas ir toliau kūrė planus, kaip paversti viešnagę muziejuje nepamirštamu įspūdžiu.

Šiandienos technologijų pasaulyje išlieka poreikis kultūros objektus, šiuo atveju muziejus, prisotinti kokybišku turiniu, kuris būtų įdomus ne tik istorijos žinovams, bet ir vietos gyventojams ir  ypač jaunimui, kuriam labai svarbios pažangios technologijos ir šiuolaikinė audiovizualinė kultūra. Naujos ekspozicijos ir turistiniai maršrutai, pagrįsti multimedijos technologijomis, gali prisidėti prie esamų kultūros ir istorijos paveldo objektų patrauklumo didinimo. Muziejai, norėdami dėl lankytojų konkuruoti su kokybiškas paslaugas teikiančiomis turizmo įstaigomis, turėtų būti pajėgūs suteikti panašaus lygio komfortą ir atpalaiduojančią atmosferą. Taigi, norėdami tapti patrauklūs turistams, muziejai kartu su aukštos kokybės turiniu ir ekspozicijomis turi didinti savo gebėjimus organizuoti lauko renginius, kuriuos lankytojai mėgsta vasaros laikotarpiu ir kurie tampa paskata žmonėms pakartotinai ten sugrįžti.

Projektą „Genius loci dialoge ir judesyje: kuriant erdvę turizmo plėtrai“ finansuoja Europos Sąjunga. Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2021.06.18 - 2023.02.17