Kovo 11 d., pirmadienį, 14.00 val. Kuršių nerijos istorijos muziejuje (Pamario g. 53, Nida, Neringa) vyks renginys, kur bus diskutuojama tema
Kovo 11-oji kaip idėja. Ką šiandien mums reiškia gyvenimas laisvėje?
Kovo 11-oji yra Vasario 16-osios dukra. Pirmosios Respublikos laikais (1918-1940) subrendusi Lietuvos visuomenė sovietinės okupacijos metais įrodė, kad laisvė jai yra pamatinė vertybė.
Kovo 11-osios aktas tapo grandininės politinės reakcijos, sugriovusios Sovietų imperiją, pradžia, taip bene pirmą kartą Naujausiųjų laikų epochoje paversdamas Lietuvą pasaulio istorijos kūrėja.
Po 1990-ųjų Lietuvos Respublika išlaikė ne vieną pototalitariniams kraštams būdingą, bet ne visoms visuomenėms įveikiamą, išbandymą, todėl Kovo 11-osios epochos “balanse” yra daug svarbių pergalių. Kita vertus ši epocha taip pat mus iškėlė labai sudėtingus ir iki šiol neatsakytus klausimus: Kaip įveikti socialinę atskirtį? Kaip sukurti dialogo tarp Vilniaus ir “kitų Lietuvų” prielaidas? Kaip suartinti Lietuvos ir pasaulio lietuvius? Kaip suderinti lietuviškąją ir europietiškąją tapatumus nesupriešinant pastarųjų?
Akivaizdu, kad mūsų gebėjimas atpinti aukščiau paminėtus probleminius valstybės ir visuomenės gyvenimo mazgus yra tiesiogiai susijęs su atsakymo į klausimą “Ką šiandien mums reiškia gyvenimas laisvėje?” formulavimu. Todėl švenčiant Kovo 11-ąją verta ne tik šaudyti į dangų fejerverkus, bet ir imtis rimtų klausimų svarstybų.
Apie Kovo 11-osios epochą savo mintimis dalinsis ir diskutuos Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto profesorius Vygantas Vareikis ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto docentas Aurimas Švedas.