Paroda: „Žmogaus dienos, gamtos amžinybė"

2016
Liepa
05
-
Rugpjūtis
31

Tapyba ir grafika iš Aleksandro Popovo (Klaipėda) rinkinio. Jubiliejinio XX tarptautinio Thomo Manno festivalio „Žmogaus orumas“ dailės programos paroda

Jau kelinti metai tarptautinio Thomo Manno festivalio dailės programos parodose pristatomi kūriniai iš klaipėdiečio Aleksandro Popovo rinkinio. Per pastarąjį dešimtmetį sukauptas tapybos ir grafikos darbų rinkinys atspindi kolekcininko dėmesį Rytų Prūsijos XIX a.–XX a. pirmos pusės dailės palikimui. Didžioji dalis rinkinyje atstovaujamų kūrėjų yra susiję su ryškiausiais Rytų Prūsijos dailės istorijos puslapiais – Karaliaučiaus dailės akademija ir Nidos dailininkų kolonija.

2016 m. paroda „Žmogaus dienos, gamtos amžinybė“ plėtoja jubiliejinio XX tarptautinio Thomo Manno festivalio temą „Žmogaus orumas“. Jos eksponatai byloja apie žmogaus kasdienybės tėkmę ir apie gamtą, jo būties liudininkę. Parodoje rodomi 61 dailininko 82 tapybos ir grafikos kūriniai – aliejiniai paveikslai, akvarelės, pastelės, piešiniai, ofortai, litografijos, medžio raižiniai. Pristatomi Richardo Birnstengelio, Fritzo Behrendto, Eduardo Bischoffo, Arthuro Degnerio, Ludwigo Dettmanno, Olofo Augusto Jernbergo, Juliuso Freymutho, Eduardo Kado, Bruno Krauskopfo, Helene Neumann, Ernsto Mollenhauerio, Alfredo Teichmanno, Annos Sinnhuber, Ericho Waske’s, kitų dailininkų peizažai, portretai ir figūrinės kompozicijos.

Karaliaučiaus dailės akademijos mokytojai ir mokiniai vykdavo tapyti gamtoje prie Aistmarių, į Sembos pusiasalio pakrantes arba į Kuršių neriją, kurios žvejų kaimelį Nidą išgarsino iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos veikusi dailininkų kolonija. Įvairi ir įspūdinga Kuršių nerijos gamta traukė ir vietinius dailininkus, ir kūrėjus iš Vakarų Prūsijos bei visos Vokietijos.

Mokinys ar profesorius, orus pripažintas dailininkas ar jaunas maištaujantis menininkas iš triukšmingo didmiesčio čia rasdavo įkvepiantį kraštovaizdį, civilizacijos nepaliestą pirmapradės gamtos pasaulį, mažakalbius žmones, tikrus gamtos vaikus – žvejus ir jų ištikimai laukiančias moteris, ariančius, sėjančius ir renkančius derlių valstiečius. Kopų, pušynų, marių, jūros motyvai, darbo ir švenčių scenos, paprastų pamario gyventojų portretai klostėsi į iškalbingus gamtos ir žmogaus būties vaizdus, įamžintus įvairių stilių, manieros ir meninių gebėjimų dailininkų kūriniuose. Paroda veiks iki 2016 m. rugpjūčio 31 d.

Parodos kuratorė Kristina Jokubavičienė