Tarptautinis koliokviumas: "Literatūra ir politika. Thomas Mannas ir kritinė teorija"

2018
Rugsėjis
20
-
Rugsėjis
22

LT/DE*
*Informationen auf Deutsch – siehe unten

Š.m. rugsėjo 20-22 dienomis Nidoje, Thomo Manno kultūros centre (Skruzdynės g. 17) ir Kuršių nerijos istorijos muziejuje (Pamario g. 53), DEMOS kritinės minties institutas organizuoja tarptautinį kolokviumą tema „Literatūra ir politika. Thomas Mannas ir kritinė teorija“.

Koliokviumo programos LT kalba / DE kalba

Kolokviumas vyks vokiečių-lietuvių kalbomis su sinchroniniu vertimu.

Literatūros, kaip vaizduotės ir estetinės fikcijos, susidūrimas su politika, o dažnai ir jos metodų perkėlimas į politinio veikimo lauką, yra svarbi, Lietuvoje beveik nenagrinėta tema. Šio santykio nagrinėjimas per kritinės teorijos (suprantant ją ne tik per Horkheimerio ir Adorno „Apšvietos dialektikos“) prizmę yra aktualus šiandien, į politiką vis labiau sugrįžtant „žemės ir kraujo“ simbolių retorikai.

Gera literatūra, būdama vaizduotės išgalvota, praplečia ir pagilina mūsų realybės supratimą, nes jos tikslas yra estetizuotai reflektuoti mūsų tikrovę. Nūdienos politika, deja, taip pat remiasi fikcijomis, tačiau šios fikcijos kuria realybę ir neišvengiamai ją siaurina bei iškreipia. Tad literatūra ir politika yra susietos negatyvia dialektika: politika neteisėtai vagia vaizduotę iš literatūros, taip neišvengiamai politizuodama literatūrą. Thomo Manno kūrybos transformacija nuo Apmąstymų apie nepolitinį žmogų iki antifašistinės eseistikos ir literatūros byloja kaip tik šią negatyvią politikos ir literatūros dialektiką. 

Thomo Manno idėjinis ir asmeninis bendradarbiavimas su Frankfurto mokyklos mąstytojais ir to atspindys jo kūryboje yra pasirinkta prieiga diskusijai apie literatūros ir politikos santykį. Ne atsitiktinai tam pasirinkta ir vieta – Thomo Manno kultūros centras ir Blodės viešbutis, kur rinkdavosi tarpukario bohema ir virė intelektualinės diskusijos. 

Pranešimus kolokviume skaitys Lietuvos ir Vokietijos akademikai. Tačiau svarbiausias kolokviumo akcentas yra diskusijos, dalijimasis mintimis.

Organizatoriai: DEMOS kritinės minties institutas

Partneriai: Rosa Luxembourg fondas, Kauno technologijų universitetas, Thomo Manno kultūros centras

**************

Im Thomas-Mann-Kultur-Zentrum in Nida veranstaltet das DEMOS Institut des kritischen Gedankens am 20.-22. September ein internationales Kolloquium zum Thema Literatur und Politik, Thomas Mann und kritische Theorie.

Die Begegnung der Literatur als Einbildungskraft und ästhetische Fiktion mit der Politik und nicht selten auch Übertragung ihrer Methoden in das politische Wirkungsfeld ist ein relevantes und in Litauen wenig behandeltes Thema. Die Betrachtung dieser Beziehung aus Sicht der kritischen Theorie (nicht nur im Sinne der Dialektik der Aufklärung von Horkheimer und Adorno) ist auch heute aktuell, da Politik durch Rhetorik der „Grund und Blut”-Symbolik immer häufiger gefärbt ist.

Hochwertige schöngeistige Literatur erweitert und vertieft unser Wirklichkeitsverständnis mit dem Ziel, die Wirklichkeit ästhetisch zu reflektieren. Gegenwärtige Politik wird leider auch auf derartige Fiktion gebaut; diese Fiktion erschafft die Wirklichkeit und verengt sowie verstellt diese unausweichlich. Literatur und Politik sind durch die negative Dialektik miteinander verwoben: Politik bedient sich unrechtmäßig der für Literatur eigenen Einbildungskraft und politisiert dadurch die Literatur. Die Transformation der Werke von Thomas Mann beginnend mit „Betrachtungen eines Unpolitischen“ bis zu seinen antifaschistischen Essays und literarischen Werken belegen eben diese negative Dialektik der Politik und Literatur.

Die gedankliche und persönliche Zusammenarbeit von Thomas Mann mit Denkern der Frankfurter Schule und Spuren dieser Beziehung in seinem Werk ist der gewählte Blickwinkel für die Diskussion über das Verhältnis zwischen Literatur und Politik. Ganz bewusst wurde der Veranstaltungsort gewählt: Das Thomas-Mann-Kultur-Zentrum und das Gasthaus von Hermann Blode, wo in der Zwischenkriegszeit sich die Intellektuellen und Künstler zu heißen Diskussionen trafen.

Vorträge werden von deutschen und litauischen Wissenschaftlern gehalten. Schwerpunkt des Kolloquiums bilden jedoch die Diskussionen und der Gedankenaustausch.

Kolloquiumssprachen sind Deutsch und Litauisch mit simultaner Verdolmetschung. 

DEMOS Institut des kritischen Gedankens (DEMOS kritinės minties institutas)